Creativity

Innovation

Originality

Imagination

 

Salient

Salient is an excellent design with a fresh approach for the ever-changing Web. Integrated with Gantry 5, it is infinitely customizable, incredibly powerful, and remarkably simple.

Download

Rezervácia e-Receptu
v Lekárni Medical Park

Neužívajte zbytočne antibiotiká: CRP vyšetrenie odhalí pôvod infekcie
Kedy sú antibiotiká naozaj potrebné a kedy naopak stačia vitamíny a voľne dostupné lieky? To aj pôvod infekcie pomôže odhaliť CRP vyšetrenie.

Antibiotiká by sme mali používať výlučne na liečbu bakteriálnych infekcií. Veľkou chybou je, že ich užívame aj v prípade, keď nie sú vôbec potrebné. Takto sa ničí ich účinnosť, pretože baktérie sa stávajú voči antibiotikám odolnejšie. Ako by sme sa mali správať, aby antibiotiká nestratili svoju účinnosť? Môžeme si sami nasadzovať antibiotiká, keď ich nájdeme doma z predošlej choroby?

Čo je to CRP vyšetrenie?
Je to vyšetrenie, ktorým zisťujeme koncentráciu CRP v krvi. Skratka CRP označuje C-reaktívny proteín, ktorý vzniká pri zápalovej reakcii v tele. Nachádza sa v krvi a čím sú jeho hodnoty vyššie, tým je bakteriálna choroba vo väčšom rozmachu.

C-reaktívny proteín sa tvorí v pečeni a v tele ho nájdeme aj v čase, keď sme zdraví. No vtedy je jeho koncentrácia veľmi nízka, väčšinou okolo 1 mg/l.

Naopak, keď nás atakuje choroba, CRP dokáže veľmi rýchlo stúpnuť. Pokiaľ na nás „niečo lezie“, výška CRP môže výrazne stúpnuť už v priebehu niekoľkých hodín.

Ako prebieha CRP vyšetrenie?
Test na zistenie hodnôt CRP je veľmi jednoduchý. Stačí pár kvapiek krvi, ktoré sa odoberajú z niektorého prsta na ruke. Pri bábätkách môžeme krv odobrať aj z chodidla. Už do 3 minút sa dozviete presnú výšku CRP, vďaka čomu vie rýchlo nastaviť liečbu.

CRP vyšetrenie môže absolvovať každý, aj najmenšie bábätko. Jedinou výnimkou sú ľudia s chronickým zápalom v tele, pretože u nich by boli hodnoty skreslené. Patria sem napríklad reumatici.

Kedy by ste mali absolvovať CRP vyšetrenie?
Najmä pri ochoreniach dýchacích ciest, pretože vtedy treba určiť presný pôvod infekcie. Lekár testom overuje, či ide o vírusové alebo bakteriálne ochorenie. Podľa hodnôt C-reaktívneho proteínu potom jednoznačne určí, či potrebujete užívať antibiotiká alebo stačí pomocná liečba.

Ako často môžem podstúpiť CRP vyšetrenie?
Testovanie odporúča pri pretrvávaní choroby, aby bolo jasné, či má alebo nemá bakteriálny pôvod. Výsledky sú najjasnejšie 1 až 2 dni od nakazenia. Po skončení liečby alebo keď už zápal ustúpil, hodnoty CRP klesajú na normálnu hladinu po 4 až 5 dňoch.

Dobré a zlé hodnoty CRP
Keď je pacient v poriadku, hodnoty jeho CRP sa pohybujú od 1 do 6 mg/l. Slabšia infekcia, ktorá si ešte nevyžaduje liečbu antibiotikami, sa pohybuje do hodnoty 8 mg/l. Vtedy stačí zvýšiť príjem vitamínov a oddychovať.

Pokiaľ sa však hodnoty CRP blížia k 35 mg/l, hovoríme už o vírusovej infekcii. Organizmus si ešte stále dokáže poradiť sám a postačia voľne dostupné lieky. Antibiotiká sú v tomto prípade nepotrebné.

Lekári odporúčajú užívanie antibiotík až od hodnoty nad 40 mg/l, keďže vtedy je jasné, že ide o bakteriálne ochorenie. Niekedy môže lekár ešte počkať a test zopakovať na druhý deň, a až potom naordinuje liečbu. No keď hodnoty CRP presahujú 60 mg/l, musí bezpodmienečne nasadiť antibiotiká proti vysokému zápalu.


Čo môže skresliť výsledky CRP vyšetrenia?
užívanie hormonálnej antikoncepcie,
ťažká podvýživa,
vnútromaternicové teliesko,
hormonálny deficit,
užívanie nesteroidných antireumatík a statínov.