Salient is an excellent design with a fresh approach for the ever-changing Web. Integrated with Gantry 5, it is infinitely customizable, incredibly powerful, and remarkably simple.
DownloadNa základe klinického vyšetrenia a pomocou panoramatického a intraorálneho röntgenu:
Spolu s vami dohodneme priority a postup liečby. Predpokladom úspešnej liečby je skorá diagnostika.
Pri ošetrení výplňami používane najmodernejšie technológie a materiály. Výsledkom precíznej modelácie a spracovania dosiahneme výsledok, len ťažko odlíšiteľný od prirodzeného zuba.
Pokiaľ pacient má na to vhodné zadné zuby, snažíme sa vyhotoviť fixnú protetiku,ktorá je vždy estetickejšia ako snímateľná, nehovoriac o pocitoch pacienta v ústach. Pevne nacementovaný keramický mostík v ústach človek vníma ako vlastné zuby.
Po obrúsení zuba sa vymodeluje kovová čiapočka, na ktorú sa nanáša keramická hmota. Táto fáza zákroku potrebuje svoj čas. Zatiaľ sú obrúsené zuby chránené funkčným a estetickým provizóriom (často krajším ako pôvodné zuby), ktoré je vyhotovené a nasadené ihneď po odobraní odtlačkov a chráni pred bolestivými impulzmi z okolia.
Pokiaľ to situácia v ústach dovolí, nie je potrebné pri nahrádzaní jedného chýbajúceho zuba v bočnom úseku chrupu obrúsiť dva vedľa stojace zuby, ale dá sa použiť revolučná metóda sklenených vlákien, na ktorých visí chýbajúci zub – tzv. inlayový mostík. Vo vedľa stojacich zuboch sa odstránia staré výplne a na ich mieste sa vyhotovia v laboratóriu inlaye, ktoré sú spojené práve týmito sklenenými vláknami.
Snímateľná protetika –Aj keď sme nútený využiť túto metódu snažíme sa o maximálny komfort pacienta. Nie každá protéza musí padať, zavadzať a tlačiť. Pokiaľ existujú v ústach ešte nejaké využiteľné pevné zuby, dokážeme vyhotoviť snímateľnú náhradu s použitím zásuvných spojov, ktoré dokážu dokonale stabilizovať protézu.
Parodontológia sa zaoberá závesným aparátom zuba, jeho liečbou a prevenciou.
Ochorenie závesného aparátu zuba sa nazýva parodontitída (ľud. paradentóza). Chronické ochorenie, na ktorom sa podieľajú baktérie množiace sa v plaku, ktorý sa na zuboch usadzuje pri nedostatočnej hygiene.
Plak je pre baktérie priamo živnou pôdou, takže sa neobmedzene množia a zasahujú aj do priestorov medzi ďasnom a zubom u krčkového uzáveru. Postupne sa šíri aj do závesného aparátu zuba a do kostného lôžka, čo môže spôsobiť poškodenie závesného aparátu, kývanie zuba a jeho uvoľnenie, prípadne až jeho stratu.
Pacienti sa stretávajú s týmito príznakmi:
Obnažovanie kŕčkov a koreňov, kývanie zubov, zmeny v postavení zubov a podobne.
Príčinou vzniku parodontitídy (paradentózy, zápalu ďasien) je nedostatočná hygiena(zubné povlaky, zubný kameň, baktérie), fajčenie, škrípanie zubami, nevyhovujúce protetické náhrady, celkové ochorenia a užívanie niektorých liekov, stres, dedičné dispozície, ortodontické anomálie a podobne.
Parodontologickej liečbe vždy predchádza stomatologické vyšetrenie, posúdenie stavu ďasien a často aj mikrobiologická diagnostika (odber vzoriek), ktorá dokáže odhaliť parodontálne patogény a určí závažnosť infekcie parodontu.
Na základe výsledkov vyšetrenia a posúdenie stavu parodontu, lekár odporučí vhodnú liečbu. Súčasťou parodotologické liečby sú:
preventívne opatrenia (odstránenie povlakov a zubného kameňa, stomatologické vyšetrenie a ošetrenie existujúcich zubov, prípadne odstránenie zubov, ktoré už nemožno v ústnej zachovať)
konzervatívna liečba (ošetrenie koreňa a zuba pod ďasnom, bez chirurgického zákroku)
chirurgické operácie (len u pacientov, u ktorých konzervatívne ošetrenie nestačí. Chirurgicky sa upravuje kostné tkanivo poškodené zápalom, riešia sa rôzne parodontálne defekty a poškodenia tkanív závesného aparátu)
Najnovšie materiály a techniky ošetrenia nám umožňujú upraviť každé zuby do perfektného stavu. Poskytujeme celú škálu estetických korekcií zubov.
Bielenie zubov je proces, ktorý úspešne zosvetľuje zafarbený dentín a sklovinu zubov. Bielime zuby pomocou špeciálnych nosičov a bieliacich gélov aplikovaných na povrch zubov a špeciálnej bieliacej lampy. Nepekne sfarbené mŕtve zuby bielime pomocou bieliacej látky aplikovanej priamo do vnútra zuba. Viditeľné steny predných zubov sa pokrývame vrstvou z kompozitných materiálov, alebo z porcelánu.
Odrazené hrany zubov alebo poodlamované rožky vieme dorobiť špeciálnym materiálom tak, že pôvodný defekt nie je vôbec poznať.
Kratšie alebo užšie zuby sa dajú v dĺžke alebo šírke dorovnať k susedným zubom, medzery medzi zubami možno uzavrieť pomocou porcelánových škrupiniek.
Defekty krčkovej oblasti zubu možno kozmeticky odstrániť. Krčky zubov nepodliehajú ďalšej deštrukcii kazom a bolestivá citlivosť na vonkajšie podnety sa stratí.
Samozrejmosťou u nás je použitie apexlokátoru – elektrický prístroj, ktorý meria presnú dĺžku nami ošetrovaného koreňového kanálika. V našej praxi používame najmodernejšie prístroje, ktoré v sebe spájajú apexlokátor a rotačný prístroj na opracovanie koreňových kanálikov. Tento prístroj zaručuje, že inštrument, ktorým opracovávame samotný koreňový kanálik nikdy neprenikne cez koniec koreňového kanálika do okolitej kosti – čo je pri endoncii mimoriadne dôležité.
Na vypĺňanie mechanicky opracovaného koreňového kanálika používame živicový cement, ktorý je absolútne biologicky inertný (nečinný) voči organizmu v spojení so špeciálnymi živicovými nosičmi obalenými v gume, ktorá sa po zohriatí nosiča zavedie do kanálika a utesní živicový cement, a tým vytvoríme definitívnu, dlhodobú a organizmus nezaťažujúcu výplň koreňového kanálika.
Dieťa by malo navštíviť zubára v čase keď sa mu prerežú mliečne zúbky. Čím skôr prebehne prvá návšteva, tým väčšia je šanca že dieťa sa nebude báť zubára. Táto návšteva by nemala znamenať ošetrenie, malo by isť len o prvý kontakt so zubárom. Bolesť, opuchnuté ďasná alebo hnedé zuby vášho dieťaťa by nemali byť dôvodom k prvej návšteve zubára. V takomto prípade sa tento prvý kontakt môže stať traumatizujúcim zážitok, ktorý často pretrvá až do dospelosti.
Každé dieťa je iné a má iné nároky v rôznom veku, preto k nim vždy pristupujeme individuálne. Pri ošetrení postupujeme s veľmi citlivým psychologickým prístupom.
Ošetrujeme detských pacientov len našich klientov.
Oboznámime vás so správnou starostlivosťou o zuby, najnovšími pomôckami na dentálnu hygienu a naučíme vás ich správne používať. Pre urýchlenie ochorení mäkkých tkanív využívame ošetrenie biostimulačným laserom.
Okrem týchto vonkajších vplyvov má však odtieň zubov súvislosť s ich pôvodnou prirodzenou farbou zuboviny alebo tiež s prekonanými chorobami, medikamentóznymi liečbami/napr. tetracyklínové zuby/ alebo úrazy. Špecifické farebné zmeny spôsobujú koreňové výplne aj jednoducho vek. Postupom času farba zubov prirodzene tmavne a mení sa.
Dva základné spôsoby, ako sa dá docieliť zosvetlenie zubov:
Najznámejším prostriedkom mechanického odstránenia pigmentov sú abrazívne zubné pasty s mikročasticami / napr. bikarbonát sodný/. Niektoré pasty môžu byť agresívne na obnažené krčky a spôsobiť precitlivelosť zubov – preto je vhodné poradiť sa s lekárom a dentálnou hygieničkou. Účinnou mechanickou metódou je „ pieskovanie“ ktoré sa robí v ambulancii, práškom pod tlakom súčasne s vodou sa odstraňujú pigmenty s povrchu skloviny.
Mechanické spôsoby zosvetlenia zubov sú často úplne dostatočné a sú prvou voľbou pred pristúpením k chemickému bieleniu zubov, ktoré je radikálnejšie k dosiahnutiu odtieňa chrupu za pomoci chemickej látky /napr. peroxid vodíka/.
Náš trh ponúka množstvo viac či menej účinných produktov, počínajúc rôznymi pastami, prúžkami s gélom a bieliace perá. Výhodou týchto produktov je ich jednoduchá dostupnosť vrátane cenovej. Väčšinou však nefungujú zďaleka tak, ako sľubujú reklamy. Výsledkom nekontrolovaného a prehnaného domáceho bielenia sú precitlivelé zuby a poškodené ďasná.
Bieliaci systém obsahuje: 10%, 16% a 22% kabamid peroxid
Polanight / Poladay – prípravok na bielenie zubov na báze 10%, 16% a 22% kabamid peroxidu. Je určený pre domáce bielenie zubov pod dohľadom stomatológa. Polanight sa používa s aplikátorom.
Dávkovanie – možnosti ošetrenie
V závislosti od klientovych požiadaviek a senzitivity sa môžu aplikátory s gélom (Polanight) používať:
Indikácia
Prípravky Poladay a Polanight bielia: povrchovo sfarbené zuby, endogénne sfarbené zuby, penetrujúce škvrny, škvrny, ktoré vznikli pulpálnou traumou, devitálne zuby, aproximálnu diskoloráciu, tetracyklinové zuby, istrogénne sfarbené zuby, prirodzene žlté zuby, nikotínové škvrny a škvrny od jedla.
Pred bielením je dôležité:
Vyčistite si zuby kefkou a niťou. Vyberte striekačku zo setu. Odstráňte vrchnák a na striekačku pevne nasaďte aplikačnú kanylu.
Do každej časti aplikátora (na prednú stranu každého zuba) vstreknite malú kvapku gélu.
Aplikátor si vložte do úst, pritlačte na zuby prstami, prejdite okraj aplikátora pri krčkoch zubov (tým ho pritisnete k zubom).
Zvyšný gél utrite suchou, jemnou kefkou alebo papierom.
Po ošetrení vyberte aplikátor z úst. Vypláchnite si ústa vlažnou vodou. Zvyšky gélu vypláchnite z aplikátora.
Vyčistite si zuby, najlepšie jemnou kefkou a zubnou pastou s bieliacimi prísadami (napr. Sensodyne whitening)
Pred aplikáciou prípravku je klient oboznámený s aktuálnym stavom svojho chrupu – skloviny.
Počas/po – aplikácii bieliaceho prípravku sa môže zvýšiť citlivosť zubov
Prvé viditeľné výsledky sa nedostavia okamžite, ale za niekoľko dní.
V aplikácii treba pokračovať v domácich podmienkach. Pod odborným dohľadom.
Maximálna výsledky sú viditeľné za približne 2-3 týždne v závislosti na spôsobu a frekvencii bielenia.
Lekár vás oboznámi s pravidlami stravovania počas bielenia a po jeho skončení.
Jednoduchými aj komplikovanými extrakciami zubov múdrosti a zalomených koreňov. Odstránením (amputáciou) hrotu koreňa zuba a periapikálneho nálezu v snahe o záchranu zuba (resekcia). Odstránenie rôznych nežiadúcich výrastkov v dutine ústnej (excízia). Úpravami kostí pred protetickým riešením alebo vsadiť implantáty.
Všetky tieto viac či menej komplikované chirurgické zákroky vykonáva chirurg špecialista priamo na našej klinike.
Implantáty sa používajú ako náhrada stratených koreňov zubov a sú zavádzané do čelustnej kosti. Sú zhotovené z biologicky neutrálneho titanu, ktorý ľudský organizmus príjma veľmi dobre. V procese hojenia prirastie kosť ku implantátu, ktorý je potom v kosti pevne zakotvený.
Proces hojenia je individuálny od 3 – 6 mesiacov. Počas tejto doby je implantát uložený pod sliznicou ústnej dutiny, kde je chránený pred záťažou a infekciou. Po celú domu hojenia vám môžeme nasadiť provizórnu protézu. Po zahojení nasadíme druhú – nadstavbovú časť, ktorá nahrádza korunkovú časť zubu. Na túto nadstavbu je následne nasadený vlastný nový zub, korunka, alebo mostík.
Vlastnému zavedeniu zubného implantátu musí predchádzať prvá konzultácia,vyšetrenie, röntgenový snímok u nás. Je nutné, aby sme ošetrili kazy na ostatných zuboch, aby boli vyliečené zápaly v ústnej dutine, aby sa zamedzilo vzniku infekcie v mieste zavedenia vlastného implantátu.
Po celkovom zhodnotení vášho chrupu – vašej zubnej situácie, odkonzultujeme s vami podrobný plán liečby.
Niektoré stomatologické výkony môžu byť pre pacientov viac či menej bolestivé. Prah vnímania bolesti nie je u všetkých pacientov rovnaký. Naši lekári však disponujú prostriedkami, ktorými môžu pacienta bolesti zbaviť a o tým spríjemniť ošetrenie.
V miestnom znecitlivení (lokálnej anestézii), je možné bezbolestne realizovať nielen všetky typy stomato-chirurgického ošetrenia (extrakcie zubov, resekciu koreňového hrotu, odstránenie kostnej cysty apod.), ale i nepríjemné či bolestivé výkony, ako je ošetrenie hlbokých či krčkových kazov alebo brúsenie zubov pred zhotovením korunky alebo mostíka.
Existuje viacero typov lokálnej anestézie v stomatológii. Najčastejšie používanými súinfiltračná (terminálna) anestézia, zvodová anestézia a intraligamentálna anestézia. Každá anestézia ma svoje indikácie. Lekár zvolí najvhodnejšiu anestéziu pre danú situáciu.
V prípadoch, kedy pacient trpí veľkou obavou či strachom z ošetrenia, použijeme takzvanú sedáciu pri vedomí. Jedná sa o anesteziologickú techniku spočívajúcu v aplikácii farmaka (lieku) za účelom navodenia zmeneného stavu vedomia, pri ktorom je ale stále zachovaná spolupráca pacienta s lekárom a sú zachované všetky obranné reflexy pacienta.
ENTONOX – ľudovo známy aj ako rajský plyn, je bezpečné a účinné analgetikum pre všetky situácie, v ktorých je potrebný rýchly ústup bolesti.
Poskytuje úľavu od bolesti pri plnom vedomí v pôrodníctve a tiež pri rôznych krátkodobých zákrokoch, ako napríklad kolonoskopii, repozícii fraktúr, vyberaní drénov, žilnej kanylácii či stomatológii.
Entonox je zmes medicinálnych plynov pre okamžité použitie, pozostávajúca z 50 percent oxidu dusného a 50 percent kyslíka.
Entonox sa podáva cez inhalačnú masku, keď pacient vdychuje zmes plynov dávkovanú nádychovým ventilom. V niektorých prípadoch sa u pacientov, ktorí majú problém s používaním nádychového ventilu (napr. u malých detí) sa používa ventil s kontinuálnym prietokom.
Analgetické a sedatívne účinky predmiešanej zmesi oxidu dusného/kyslíka sú dobre známe. Vďaka rýchlemu nástupu a ústupu účinku spoločne s veľkou mierou bezpečnosti predstavuje prípravok atraktívnu alternatívu pre pohotovostnú starostlivosť a aj iné situácie, v ktorých sa vyžaduje rýchla a riadená úľava od bolesti.
Úspešne sa využíva v situáciách, ako je napr. akútna trauma, repozícia fraktúr, manipulácia s kĺbmi, bolestivé diagnostické zákroky, punkcia žily, ošetrovanie rán, drenáž abscesov a pôrod.
Jeho analgetické a anxiolytické účinky zohrávajú dôležitú úlohu v prekonávaní obáv, ktoré pacienti prežívajú pred bolestivými zákrokmi.
Ako pôsobí
Mechanizmus pôsobenia prípravku Entonox ešte nie je celkom známy. Predpokladá sa, že jeho analgetické účinky súvisia s obsahom oxidu dusného, ktorý spôsobuje uvoľňovanie biochemických látok, ako sú endorfíny a serotonín;
Účinnosť a bezpečnosť
Vedľajšie účinky
Pri správnom používaní prípravku sú vedľajšie účinky minimálne a rýchlo odznejú. Môže ísť o: závrat, eufóriu alebo miernu nevoľnosť, ktoré však po ukončení inhalácie plynu rýchlo odznejú. Pri dlhšom používaní môže dôjsť k deficitu vitamínu B12.
Entonox by sa nemal používať dlhšie než 24 hodín alebo častejšie, ako raz za 4 dni. Taktiež – bez prísneho zdravotníckeho dohľadu a hematologického monitoringu.